Mesajınız Gönderiliyor...

Mesajınız Bizlere Ulaşmıştır!

Teşekkürler

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi

HABERLER

Türkiye’nin İlk ‘Akıllı Tarım Kampı’ Osmaniye’de Açıldı

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Osmaniye Aslantaş Doğa Kampı alanında, Tarım Kredi Kooperatifleri teknoloji iştiraki TARNET’in bir markası olan ATA (Akıllı Tarım Atölyeleri) eğitmenleri ve uzmanları tarafından “Akıllı Tarım Kampı’’ gerçekleştirildi.

3 gün süren teorik ve pratik eğitimlerde, pandemi kurallarına uygun programlanarak, kodlama ve tarım teknolojileri, hassas tarım uygulamaları, Ziha (zirai insansız hava aracı) etkinlikleri ve uzay-tarım ilişkili astronomi eğitimleri verildi.

Kamp ile ilgili açıklamalarda bulunan Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı kamp yetkilileri, gençlerin tarıma ilgisini artırmanın çok önemli olduğu hedefi ile, genç nüfusun köyde yatırım yapmasını ve tarımsal nüfusun gençleşmesini sağlamak için; birçok alanda gençlere imkanlar sunduklarını ifade ederek; Akıllı Tarım Kampının devamı gelecek dönemde, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bir gençlik kampında sürdürebilir yapıda programlanma çalışmalarının devam ettiğini ifade ettiler.

TARNET işbirliği ile ATA (Akıllı Tarım Atölyeleri) organizatörlüğünde; Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen kampa bölgenin dört bir yanından gelen 60 genç katıldı.

Tarımda Milli Teknoloji Hamlesinin En Önemli Ayağı Gençler

Gençlere yakın geleceğin başlıca gelişim alanlarından olan tarım teknolojilerini anlatan TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, tarımın gelişmesinin bir ülkenin ilerlemesi ve dönüşümü için en önemli meselelerden biri olduğunu ifade etti.

Yılmaz, devletin başlatmış olduğu mili teknoloji hamlesi kapsamında önemli bir yere sahip olan tarımın, geleneksel yöntemleri teknolojik atılımlar ile ivmelendirmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

‘Hepimizin rüyası’

ATA Koordinatörü Furkan Özdemir ise, şunları kaydetti: “Türkiye’de ilk defa gerçekleştirdiğimiz bu kampta gençlerimizle birlikle hayal kurduk. Biz inanıyoruz ki tarımın gelecekteki değerini çocuklarımıza iyi anlatabilirsek, geleceğin tarımını onlar kendileri inşa edecekler. Bugün burada elini bilinçli olarak toprağa değen bir gencimiz yarın milli tarım teknolojileri geliştirecek. Bu kampla birlikte kırsaldan katılan gençlerimize gelecek sizin topraklarınızda derken, şehirden gelen gençlerimize geleceğin teknolojisi ve fırsatları burada dedik. 3 gün içerisinde bile bunun yansımalarını gördüğümüz için çok mutluyuz’’

Tematik kampların sayısının artması nitelikli gençlerin yetişmesine katkı sağlayacak

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, geleceğin emanet edildiği gençler ile Akıllı Tarım Kampları gibi tematik kampların artmasının önemine değinerek, bu alanda faaliyetlerin devam edeceğini belirttiler.

Kamp sonunda, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TARNET’in ana paydaşı olduğu Teknofest 2021’de buluşmak üzere gençler ailelerine teslim edildi.

İlgili Haberler

İlgili Sayfalar